

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 1.7 mm |
| Width | 900 µm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 150 mW |
| Height | 650 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.992 mg |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 150 mW |
| Power Dissipation | 150 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50 nA |
| Zener Voltage | 15 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 50 µA |
| Reverse Current | 50 nA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 50 nA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Packaging | Reel |
Stock: 2151
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09964
Ext.Price$0.09964
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09964 | $0.09964 |
| 10 | $0.04982 | $0.49820 |
| 50 | $0.04564 | $2.28200 |
| 100 | $0.04181 | $4.18100 |
| 500 | $0.03929 | $19.64500 |
| 1000 | $0.03692 | $36.92000 |
| 3000 | $0.03469 | $104.07000 |
| 5000 | $0.03087 | $154.35000 |
